Back to Top

Eats Winners

Best Asian Food:

Winner: Mongo's Grill, St. Cloud.
Finalists: Fuji Japanese Steakhouse, Waite Park; China Star Chinese Restaurant, Waite Park.
Honorable mention: Sawatdee Thai Restaurant, St. Cloud; Star of India, St. Cloud.

Best Bakeries:

Winner: Cold Spring Bakery, Cold Spring.
Finalists: Cold Spring Bakery Connection, Waite Park; Clearwater Travel Plaza, Clearwater.
Honorable mention: Dutch Maid Bakery, St. Cloud; Great Harvest Bread Co., Waite Park.

Best Barbecue:

Winner: Texas Roadhouse, Waite Park.
Finalists: Famous Dave's Bar-B-Que, Waite Park; Dickey's Barbecue Pit, St. Cloud.
Honorable mention: Lily's Wings, Burgers & Things, St. Cloud; Smoke-In-D's BBQ, Sauk Rapids.

Best Breakfast:

Winner: Kay's Kitchen, St. Joseph.
Finalists: Clearwater Travel Plaza, Clearwater; Brigitte's Café, St. Cloud.
Honorable mention: Perkins Restaurant & Bakery, St. Cloud; Jimmy's Pour House, Sauk Rapids.

Best Business Lunch:

Winner: Old Capital Tavern, Sauk Rapids.
Finalists: Granite City Food & Brewery, St. Cloud; The White Horse Restaurant and Bar, St. Cloud.
Honorable mention: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud; Grizzly's Wood-Fired Grill, Waite Park.

Best Burrito:

Winner: Chipotle Mexican Grill, St. Cloud.
Finalists: Bravo Burritos Mexicatessen & Bar, St. Cloud; Mexican Village, St. Cloud.
Honorable mention: La Casita Mexican Restaurant, Waite Park; Anejos Fine Mexican Cuisine, Sartell.

Best Buffet:

Winner: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud.
Finalists: China Star Buffet, Waite Park; Bonanza Steakhouse, St. Cloud.
Honorable mention: Star of India, St. Cloud; Cornerstone Buffet, Melrose.

Best Burger:

Winner: Val's Rapid Serv, St. Cloud.
Finalists: Boulder Tap House, St. Cloud; Jimmy's Pour House, Sauk Rapids.
Honorable mention: Five Guys Burgers and Fries, St. Cloud; Goodfella's Bar & Grill, Foley.

Best Italian:

Winner: Ciatti's Ristorante, St. Cloud.
Finalists: Bello Cucina, St. Joseph; Olive Garden, Waite Park.
Honorable mention: House of Pizza, St. Cloud; House of Pizza, Sartell.

Best Kids/Family Restaurant:

Winner: Pizza Ranch, Waite Park
Finalists: Texas Roadhouse, Waite Park; Chuck E. Cheese's, St. Cloud.
Honorable mention: The Copper Lantern Family Restaurant, St. Cloud; Jordie's Trailside Café, Bowlus.

Best Mexican:

Winner: Mexican Village, St. Cloud.
Finalists: La Casita Mexican Restaurant, Waite Park; Anejos Fine Mexican Cuisine, Sartell.
Honorable mention: Bravo Burritos Mexicatessen & Bar, St. Cloud; Chipotle Mexican Grill, St. Cloud.

Best Meat Market:

Winner: St. Joseph Meat Market Inc., St. Joseph.
Finalists: McDonald's Meats, Clear Lake; Thielen Meats, Pierz.
Honorable mention: Von Hanson's Meat Market, Waite Park; Manea's Meats, Sauk Rapids.

Best New Restaurant:

Winner: Red Robin Gourmet Burgers, St. Cloud.
Finalists: 7 West Taphouse, St. Cloud; PepperJax Grill, St. Cloud.
Honorable mention: Fisher's Club, Avon; JL Beers, St. Cloud.

Best Outdoor Dining:

Winner: Granite City Food & Brewery, St. Cloud.
Finalists: Bello Cucina, St. Joseph; Anton's Restaurant, Waite Park.
Honorable mention: Molitor's Quarry Grill & Bar, Sauk Rapids; Grizzly's Wood-Fired Grill, Waite Park.

Best Pizza:

Winner: House of Pizza, St. Cloud.
Finalists: House of Pizza, Sartell; Flying Pig Pizza Co., Sauk Rapids.
Honorable mention: Jet's Pizza, St. Cloud; Papa Murphy's Take ‘N' Bake Pizza, St. Cloud.

Best Sandwich Shop:

Winner: Erbert & Gerbert's, St. Cloud.
Finalists: Panera Bread, St. Cloud; Bo Diddley's Deli & Pub, St. Joseph.
Honorable mention: Bo Diddley's Deli & Pub, St. Cloud; Firehouse Subs, St. Cloud.

Best Seafood:

Winner: Red Lobster, St. Cloud.
Finalists: Anton's Restaurant, Waite Park; Fisher's Club, Avon.
Honorable mention: Pacific Wok Teriyaki Grill, Sartell; Pacific Wok Teriyaki Grill, St. Cloud.

Best Special Occasion Restaurant:

Winner: Anton's Restaurant, Waite Park.
Finalists: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud; Bello Cucina, St. Joseph.
Honorable mention: Old Capital Tavern, Sauk Rapids; Café Renaissance, Waite Park.

Best Steak:

Winner: Texas Roadhouse, Waite Park.
Finalists: Anton's Restaurant, Waite Park; Grizzly's Wood-Fired Grill, Waite Park.
Honorable mention: Fuji Japanese Steakhouse, Waite Park; Russell's on the Lake, Big Lake.

Best Sunday Brunch:

Winner: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud
Finalists: Granite City Food & Brewery, St. Cloud; Old Capital Tavern, Sauk Rapids.
Honorable mention: Molitor's Quarry Grill & Bar, Sauk Rapids; Green Mill Restaurant & Bar, St. Cloud.

Best Wings:

Winner: Buffalo Wild Wings, St. Cloud.
Finalists: Lily's Wings, Burgers & Things, St. Cloud; Boulder Tap House, St. Cloud.
Honorable mention: Cowboy Jack's, St. Cloud; Howie's Sports Bar & Grill, St. Cloud.

- Back to Best of Central Minnesota -